Zespół Placówek Oświatowych w Krzczonowie Szkoła Podstawowa

Zespół Placówek Oświatowych w Krzczonowie Szkoła Podstawowa

   

Adres: 
32-435 Krzczonów 82
Tel. 12 2747- 010
 
Szkoła Muzyczna
       
 

PROGRAMY PROFILAKTYCZNE W NASZEJ SZKOLE

PROGRAMY PROFILAKTYCZNE W NASZEJ SZKOLE

W roku szkolnym 2023/2024 przystąpiliśmy do wielu projektów profilaktycznych, które są uzupełnieniem Szkolnego Programu Profilaktyczno-Wychowawczego.

Od września do maja prowadzone są projekty we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Myślenicach. Odbiorcami programów są uczniowie klas:

II - Nie pal przy mnie proszę (profilaktyka antytytoniowa).

IV- Bieg po zdrowie (profilaktyka antytytoniowa).

IV-VIII - Trzymaj formę (prawidłowe nawyki żywieniowe, promowanie aktywności fizycznej, edukacja konsumencka)

VII - Znamię! Znam je? (profilaktyka czerniaka)

Po feriach (27-28.03) w SP w Tokarni odbyły się warsztaty dla klas VI. Program Gwiazda Mocy– Pierwsza Wyprawa jest złożonym oddziaływaniem profilaktycznym kierowanym do młodzieży, rodziców i kadry pedagogicznej. Dzięki szerokiemu zakresowi treści oraz szerokiemu spektrum przewidywanych efektów program pełni rolę czynnika wiążącego i podsumowującego inne elementy Szkolnego Programu Wychowania i Profilaktyki oraz Szkolnego Programu Doradztwa Zawodowego. W tworzeniu programu wykorzystano 12-letnie doświadczenie jego twórców w realizacji innych działań opartych o model profilaktyki zintegrowanej, zwłaszcza doświadczenie wdrażania programu „Archipelag Skarbów”.

CELE PROGRAMU

  • umocnienie poczucia własnej wartości młodzieży oraz pomoc w dostrzeżeniu niedostrzeganych przez nich i otoczenie aspektów pozytywnego potencjału;

  • wzbudzenie zapału w dążeniu do stawania się lepszym człowiekiem oraz realizacji pasji i marzeń;

  • wzbudzenie przekonania o możliwości wpływu młodzieży 12-13 letniej na własne życie;

  • skuteczne zapobieganie zagrożeniom związanym z depresją i samobójstwami,

  • papierosami, alkoholem, narkotykami,

  • dopalaczami, przemocą, demoralizacją i przestępczością, pornografią, seksualizacją

  • i wczesnymi kontaktami seksualnymi;

  • umocnienie roli rodziców i szerszej rodziny w oczach młodzieży;

  • zwiększenie gotowości korzystania z pomocy i rady nauczycieli i innych pozytywnych dorosłych

 

We współpracy z Polskim Centrum Profilaktyki w Krakowie przeprowadzono warsztaty w klasach IV-VIII zgodne z zaleceniami ministerialnymi na rok szkolny 2023/2024. 11 marca w warsztatach wzięli udział uczniowie klas VI, którzy zmierzyli się z tematem „Uzależnienie od Internetu, telefonu komórkowego, gier komputerowych i portali społecznościowych”. W kolejnych warsztatach uczestniczyli uczniowie z klasy VII i VIII, dla których przygotowano temat „Depresji, zachowań autodestrukcyjnych oraz lęków”. 13 marca odbyły się zajęcia dla klas IV pt. „Przemoc werbalna- czyli o krzywdzącej sile słów” oraz dla klas V pt. „Konflikt- przedstawiam, słucham, negocjuję”.

 

Apteczka Pierwszej Pomocy Emocjonalnej to program przeznaczony dla klas 3. Celem programu jest rozwijanie w dzieciach podstawowych umiejętności społecznych i emocjonalnych oraz przygotowanie do radzenia sobie z trudnościami.

 

Przyjaciele Zippiego” to międzynarodowy program promocji zdrowia psychicznego, który kształtuje i rozwija umiejętności psychospołeczne u małych dzieci w wieku 5-8 lat. W naszej szkole biorą w nim udział uczniowie klas 1. Program uczy różnych sposobów radzenia sobie z trudnościami i wykorzystywania nabytych umiejętności w codziennym życiu oraz doskonali relacje dzieci z innymi ludźmi. Nie koncentruje się on na dzieciach z konkretnymi problemami czy trudnościami, ale promuje zdrowie emocjonalne wszystkich małych dzieci.



Uczniowie klas VI mieli możliwość wzięcia udziału w programie Unplugged, który jest programem profilaktyki uniwersalnej opartym na modelu wszechstronnego wpływu społecznego.

Cel programu:

  • ograniczanie inicjacji używania substancji psychoaktywnych (alkohol, tytoń, narkotyki),

  • ograniczenie rozwoju intensywności używania, tj. przejścia od fazy używania eksperymentalnego do fazy używania problemowego.

Zakwalifikowaliśmy się także na szkolenie z zakresu pierwszej pomocy realizowane przez certyfikowanego instruktora Polskiej i Europejskiej Rady Resuscytacji we współpracy z grupą wolontariuszy Szkoła Młodych Ratowników. Szkolenia są sponsorowane przez Starostwo Powiatowe w Myślenicach, termin zajęć planowany jest na wiosnę.

W ciągu całego roku odbywają się także prelekcje z policjantem, szkolną pielęgniarką oraz przedstawicielem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.