Zespół Placówek Oświatowych w Krzczonowie Szkoła Podstawowa

Szkoła Muzyczna

Historia Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza

w Krzczonowie

Najstarsza dostępna kronika Szkoły Podstawowej w Krzczonowie obejmuje lata 1992- 1997. Wczesniejsze lata funkcjonowania placówki można odtworzyć tylko częściowo, na podstawie opracowań lub relacji pracujących wówczas nauczycieli oraz mieszkańców Krzczonowa.

Początkowo dzieci krzczonowskie uczyły się w ciężkich warunkach. Nauka odbywała się w małym , starym, zużytym budynku szkolnym .

W latach 70. gmina dodatkowo wynajmowała pomieszczenia lekcyjne u Sośnickiego na roli Pierony i u Sabały na roli Sabałowej. Lekcje religii prowadzono natomiast w starej kaplicy.

Przez wiele lat zajęcia dydaktyczne odbywały się w 4 salach lekcyjnych oraz 2 salach wynajmowanych na plebanii.

Nauka odbywała się w systemie dwuzmianowym od godz. 7.30 do 16.00. Brakowało wielu pomocy dydaktycznych.

Pomimo niesprzyjających warunków lokalowych Szkoła Podstawowa w Krzczonowie tętniła życiem i nauczyciele podejmowali wiele ciekawych inicjatyw.

Na terenie szkoły działało harcerstwo, Liga Ochrony Przyrody, Polski Czerwony Krzyż, kóło artystyczne, kółko plastyczne oraz Szkolna Kasa Oszczędnościowa.

Ciekawostką jest, że przez wiele lat nieodłącznym elementem najważniejszych imprez i uroczystości szkolnych było odśpiewanie starej pieśni harcerskiej "Gospodarze" (autorstwa Jerzego Krzywoszewskiego), która pełniła w szkole funkcję "nieoficjalnego" hymnu.

Od września 1973r. klasy siódme i ósme z Krzczonowa dowożone były do Szkoły Podstawowej nr 1 w Tokarni, która miesciła się w nowym budynku i posiadała własną salę gimnastyczną.

Przez około 30 lat starano się o nowy budynek szkolny w Krzczonowie. W końcu 8 maja 1992r. odbyło się zebranie mieszkańców Krzczonowa, przedstawicieli władz gminy i nauczycieli w sprawie budowy nowej szkoły. Powołano Komitet Założycielski Stowarzyszenia Pomocy szkole w Krzczonowie, którego zadaniem było współdziałanie z władzami gminy w Tokarni w sprawie budowy nowej szkoły oraz zbierania funduszy na ten cel.

Jesienią 1992r. rozpoczęto pracę przy budowie nowej szkoły. Od wiosny 1993r. budowę szkoły przejął Urząd Gminy w Tokarni.

Zatrudniono inspektora nadzoru Tadeusza Kozaka oraz kierownika budowy- Jana Filipka.

Latem 1993r. rozpoczęto prace murarskie części dydaktycznej szkoły. Na przełomie 1996 i 1997r. założono instalację elektryczną i instalacje c.o.

Wiosna i latem 1997r. powstawały ostatnie wylewki, trwały również prace wykończeniowe, porządkowe oraz przygotowywano plac do budowy boiska sportowego.

W ostatnim roku funkcjonownia starej szkoły w Krzczonowie uczyło się 221 uczniów (11 oddziałów).

Uroczyste otwarcie nowej, tak długo wyczekiwanej szkoły w Krzczonowie nastapiło 1 wrzesnia 1997r. Ten dzień rozpoczał się uroczystą Mszą świętą odprawioną przez księdza karynała Franciszka Macharskiego.

Poczatkowo w budynku szkoły mieściło się 12 przestronnych , jasnych sal lekcyjnych, biblioteka z czytelnią, pomiesczenia administracyjne i gospodarcze. Zorganizowano również część hotelową

Od lutego 1998r. do budynku Szkoły Podstawowej w Krzczonowie zostało przeniesione Przedszkole Samorządowe, które zajęło 3 pomieszczenia do prowadzenia zajęć dydaktyczno- wychowawczych. W związku z tym uruchomiona została w szkole kuchnia, poczatkowo tylko dla przedszkolaków.

Pomimo tego, że nowa szkoła została otwarta, nadal trwały prace wokół budynku. Powstawało ogrodzenie placu szkolnego, które udekorowano ozdobnymi krzewami, dzięki ofiarności ks. Zbigniewa Książkiewicza.

W roku szkolnym 1997/ 1998 do szkoły podstawowej uczęszczało 262 uczniów klas I-VII. Uczniowie klas ósmych kończyli wówczas szkołę podstawowa w Tokarni.

Od września 1998r. nastąpiła zmiana systemu edukacyjnego. Dotychczasowa ośmioklasowa szkoła podstawowa zamieniła się w sześcioklasową, a kolejny etap nauczania został przejęty przez trzyletnie gimnazjum.

Od roku szkolnego 1998/1999 w Krzczonowie funkcjonuje Zespół Placówek Oświatowych obejmujacy Przedszkole Samorządowe i Szkołę Podstawową. Z tego okresu pochodzi tez hymn szkoły oficjalnie zatwierdzony w 1999r. Autorem tekstu i muzyki jest Krzysztof Siciarz.

Szkoła Podstawowa w Krzczonowie przez 3 lata posiadała Filię w Zawadce. Zgodnie z uchwałą Rady Gminy w Tokarni z dnia 11 lutego 2002r. z dniem 31 sierpnia 2002r. filię tę zlikwidowanokierując się względami finansowymi i małą liczba dzieci.

1 września 2002r. nastąpiło uroczyste otwarcie tak długo oczekiwanej sali gimnastycznej przy szkole w Krzczonowie.

W 2003r. został utworzony Klub Niepełnosprawnych Krzczonów z siedzibą w szkole.

Kolejnym ważnym wydarzeniem w życiu szkoły było uroczyste poświęcenie i nadanie sztandaru Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Krzczonowie, połączone z Mszą świętą i występami artystycznymi dzieci. Uroczystość odbyła się 27 października 2011r. podczas Święta Patrona.

W szkole realizowane były projety finansowane ze środków unijnych m.in. takie jak:

• W 2007r. realizowany był projekt Śladami Henryka Sienkiewicza.
  • W latach 2009- 2011 realizowany był duży projekt "Rozwijamy skrzydła".
  • Od października do grudnia 2011r. szkoła uczestniczyła w projekcie "Kraków- moja skarbnica wiedzy".

Kolejny projekt to "Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy, finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa. Dzięki niemu szkoła otrzymała wiwle pomocy dydaktycznych. Projekt miał na celu wspomaganie dzieci z obniżonymi szansami edukacyjnymi.

Dyrektorzy Szkoły Podstawowej w Krzczonowie:

do 1982r.                 Anna Hanuszek

lata 1982- 1992       Maria Zięba